Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ερέτριας

22 Μαΐου 2019 Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ερέτριας Εκπαιδευτικές επισκέψεις 4dimchalk

Την Παρασκευή 17 Μαΐου 2019 οι Γ΄και  Δ΄τάξεις του σχολείου μας με τις δασκάλες τους επισκέφτηκαν   το Αρχαιολογικό  Μουσείο στην Ερέτρια.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες περιηγήθηκαν στην αυλή του μουσείου όπου παρουσιάζονται αρχιτεκτονικά μέρη, επιτύμβιες στήλες και ψηφίσματα, όπως επίσης και το σημαντικό εύρημα του κεραμικού κλιβάνου. Κατόπιν ξεναγήθηκαν στο εσωτερικού του Μουσείου  όπου υπάρχουν ευρήματα της προϊστορικής και αρχαϊκής  Ερέτριας και  το δυτικό αέτωμα του ναού του Δαφνηφόρου Απόλλωνα καθώς και  αντικείμενα της καθημερινής ζωής, όπως, πήλινα λυχνάρια, αμφορείς, ταφικό υλικό ,παιχνίδια ,κοσμήματα και δείγματα της ευβοϊκής νομισματοκοπίας.