ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΡΘΡΑ

Joyeuses Pâques
Image 24 Απριλίου 2024 Ανακοινώσεις 4dimchalk

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε’ και Στ’ τάξεων που παρακολουθούν τα Γαλλικά, ως δεύτερη ξένη γλώσσα, ζωγράφισαν στην αυλή του σχολείου και έφτιαξαν puzzle ένα δέντρο με πασχαλινά αυγά. Στη συνέχεια με αυτό διακόσμησαν την πόρτα της τάξης τους, εν όψει των εορτών του Πάσχα. Όλοι μαζί σας εύχονται: Joyeuses Pâques à tous

Επίσκεψη στο Εργαστήρι Τέχνης
Image 20 Απριλίου 2024 Ανακοινώσεις 4dimchalk

Την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024 οι μαθητές της Γ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Εργαστήρι Τέχνης προκειμένου να κάνουν πασχαλινές κατασκευές.

Details
Ρομποτικη στα πλαίσια του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και της Πληροφορικής
Image 17 Απριλίου 2024 Ανακοινώσεις 4dimchalk

Οι μαθητές της Δ1 τάξης , στα πλαίσια του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και της Πληροφορικής και με την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού πληροφορικής του σχολείου κ. Κυριάκου Νίκου, δημιούργησαν δικές τους κατασκευές , προγραμμάτισαν και έδωσαν κίνηση στα “ρομπότ” τους, έχοντας έτσι μια ενδιαφέρουσα εμπειρία στον τομέα της ρομποτικής !

Επίσκεψη στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού
Image 17 Απριλίου 2024 Ανακοινώσεις 4dimchalk

Την Παρασκευή 5 Απριλίου οι μαθητές της Δ’ τάξης επισκέφτηκαν το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού και παρακολούθησαν στη “Θόλο” του ιδρύματος προβολή εικονικής περιήγησης ταξιδεύοντας στην Αθήνα του 5ου αι. π.Χ.

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου
Image 10 Απριλίου 2024 Ανακοινώσεις 4dimchalk

Κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, ημέρα γενεθλίων του Χανς Κρίστιαν ‘Aντερσεν, γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Στο σχολείο μας είχαμε τη τη χαρά να γνωρίσουμε τη συγγραφέα παιδικών βιβλίων, τη Γιολάντα Τσορώνη – Γεωργιάδη,να μας αφηγηθεί παραμύθια της, να παίξουμε μαζί της αλλά και να μάθουμε ότι με τη συνεργασία βγαίνουμε όλοι κερδισμένοι.

Details
Γερμανικό καρναβάλι με γεύση βάφλας
Image 18 Μαρτίου 2024 Ανακοινώσεις 4dimchalk

Στα πλαίσια της διαπολιτισμικής προσέγγισης της γερμανικής γλώσσας, τις Πέμπτες 7/3  και 14/3 οι μαθητές των γερμανικών της Ε΄ και Στ΄τάξης αντίστοιχα γιόρτασαν το καρναβάλι με έναν ξεχωριστό  τρόπο, φτιάχνοντας ακολουθώντας τη γερμανική συνταγή βάφλες! Οι μαθητές αφού έμαθαν το απαραίτητο λεξιλόγιο ανέλαβαν να φέρουν οι ίδιοι τα υλικά στο σχολείο και να φτιάξουν τη

LeCarnaval (Οι Απόκριες)
Image 18 Μαρτίου 2024 Ανακοινώσεις 4dimchalk

Οι Απόκριες είναι μια γιορτή που η ημερομηνία της εξαρτάται από την ημερομηνία του Πάσχα. Στη Γαλλία ονομάζεταιLe Carnavalκαι η τελευταία μέρα είναι η MardiGras που αντιστοιχεί στη δική μας Τρίτη της Τυροφάγου. Έπειτα  αρχίζει η νηστεία της Σαρακοστής (le carême). Η Γαλλία έχει παράδοση στο καρναβάλι. Σε πολλές πόλεις οργανώνονται υπαίθριες γιορτές, παρέες μεταμφιεσμένων, παρελάσεις, θεάματα

Details
Ταξιδεύουμε με μια Νεράιδα!
Image 18 Μαρτίου 2024 Ανακοινώσεις 4dimchalk

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β τάξης υλοποίησαν  το πρόγραμμα «Ταξιδεύουμε με μια Νεράιδα!» Κατά τη διάρκεια του προγράμματος, τα παιδιά μέσα από ποικίλο ψηφιακό και έντυπο υλικό (βίντεο, εικόνες, κείμενα,  κάρτες δραστηριοτήτων  ,κατασκευές ,ζωγραφική κλπ), εξερευνούν το ιστορικό πλοίο της γραμμής του Αργοσαρωνικού, γνωρίζουν όψεις της ελληνικής ναυτιλίας και ακτοπλοΐας του 20ου αιώνα

Τσικνοπέμπτη στο σχολείο μας
Image 10 Μαρτίου 2024 Ανακοινώσεις 4dimchalk

Τιμώντας το έθιμο της Τσικνοπέμπτης , οι μαθητές της Δ’ τάξης έφτιαξαν όμορφες αποκριάτικες μάσκες χόρεψαν και “τσίκνισαν” με τα σουβλάκια που πρόσφερε στους μαθητές του σχολείου ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων!

Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού
Image 10 Μαρτίου 2024 Ανακοινώσεις 4dimchalk

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Η βία δεν έχει καμία θέση στην κοινωνία, πολύ περισσότερο στο σχολικό περιβάλλον. Οι μαθητές/τριες της Β2΄ τάξης  έφτιαξαν αφίσα και κάρτες για κάθε συμμαθητή /τρια  τους μόνο με θετικά σχόλια αφού όλοι είμαστε ίδιοι αν και διαφορετικοί.