Γνωρίζοντας τη Γαλλία

21 Φεβρουαρίου 2019 Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γνωρίζοντας τη Γαλλία Δράσεις 4dimchalk

Στα πλαίσια του μαθήματος της Γαλλικής γλώσσας ,οι μαθητές των τάξεων Ε1΄και Ε2΄ του 4ου Δημοτικού Σχολείου Χαλκίδας  υλοποίησαν, με οδηγό την έμπνευσή τους, εργασία με θέμα ¨Γνωρίζοντας τη Γαλλία¨, ενώ οι μαθητές των τάξεων ΣΤ1΄και ΣΤ2΄ μελέτησαν τα θέματα των ερευνητικών εργασιών-κατασκευών που τους ανατέθηκαν από την εκπαιδευτικό Ευαγγελινού Μαρία και τα ανέπτυξαν  με δική τους πρωτοβουλία και ευθύνη, σε ατομικό  ή ομαδικό επίπεδο αντίστοιχα. Στόχος τους είναι η εκμάθηση της γαλλικής γλώσσας και η εξοικείωση με τη γαλλική κουλτούρα μέσα από σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας, εκπαιδευτικά εργαλεία και πολιτιστικές δραστηριότητες. Τέλος, η κριτική επιτροπή  τους  απένειμε  1ο, 2ο και 3ο βραβείο ως επιβράβευση για τη συμμετοχή τους.