ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΥΠΟΔΟΜΗ
ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Το σχολείο μας λειτουργεί από το 1994 σε ένα σύγχρονο κτίριο στο οποίο σε τακτά χρονικά διαστήματα γίνονται διάφορες επεμβάσεις τόσο για τη συντήρησή του όσο και για την καλύτερη λειτουργία του.
Οι διαμορφωμένοι χώροι του σχολείου μας είναι οι εξής:

Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων

Η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων λειτουργεί ως
-Αίθουσα θεατρικών παραστάσεων και γιορτών με μόνιμη θεατρική σκηνή, με ειδικούς προβολείς φωτισμού και άριστη ηχητική εγκατάσταση
-Χώρος εκδηλώσεων, παρουσιάσεων εκπαιδευτικών προγραμμάτων, σεμιναρίων και προβολών με μεγάλη μόνιμη ειδική οθόνη προβολής και ανάλογα προβολικά μηχανήματα
- Κλειστό γυμναστήριο, όπου αναπτύσσονται όργανα γυμναστικής, όταν ο καιρός δεν επιτρέπει να γίνεται το μάθημα της γυμναστικής στην αυλή του σχολείου.

Εργαστήριο πληροφορικής

Το εργαστήριο πληροφορικής λειτουργεί σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα στην οποία υπάρχουν δέκα υπολογιστές και ένας server συνδεδεμένοι σε δίκτυο.
Το εργαστήριο λειτουργεί ως Κέντρο Στήριξης Επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών στο πρόγραμμα της κοινωνίας της πληροφορίας.
Σε καθημερινή βάση λειτουργεί τόσο από τα τμήματα του πρωινού για υποστήριξη στην εκπαιδευτική διαδικασία, όσο και από το ολοήμερο στα πλαίσια του μαθήματος της πληροφορικής.

ΥΛΙΚΟΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΔΟΜΗ

Δανειστική Βιβλιοθήκη

Υπάρχουν χίλιοι περίπου τίτλοι βιβλίων, συνεχώς εμπλουτίζεται με καινούργια και είναι στη διάθεση των μαθητών μέσα από ειδικά ενδοσχολικά προγράμματα που εκπονούνται για την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας.

Βιντεοθήκη -ηλεκτρονική βιβλιοθήκη

Υπάρχουν πάνω από 120 βιντεοκασέτες με εκπαιδευτικό περιεχόμενο, οι οποίες συνδέονται με διάφορες ενότητες μαθημάτων και προβάλλονται όταν κρίνεται σκόπιμο από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου στην αντίστοιχη τάξη. Σ΄ αυτό βοηθάει και το γεγονός ότι υπάρχουν συσκευές τηλεόρασης και βίντεο σε όλες τις αίθουσες διδασκαλίας.
Στην ηλεκτρονική βιβλιοθήκη υπάρχουν πάνω από 50 τίτλοι cd και DVD που υποστηρίζουν την εκπόνηση προγραμμάτων και τις άλλες δραστηριότητες των μαθητών.

Φορητός υπολογιστής, βιντεοπροβολέας, οθόνες προβολής σε αίθουσες

Με το φορητό υπολογιστή, τη βοήθεια του βιντεοπροβολέα και τις μόνιμες οθόνες που υπάρχουν στις αίθουσες διδασκαλίες μπορούν οι μαθητές στην αίθουσά τους να παρακολουθήσουν διάφορες παρουσιάσεις και προσομοιώσεις σε πολλά μαθήματα, να γνωρίσουν έναν πιο σύγχρονο τρόπο διδασκαλίας και να συμμετέχουν ενεργά σε όλη την εκπαιδευτική διαδικασία.