Επίσκεψη στη «Βουλή των Ελλήνων»

4 Νοεμβρίου 2019 Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στη «Βουλή των Ελλήνων» Εκπαιδευτικές επισκέψεις 4dimchalk

Το Ελληνικό Κοινοβούλιο επισκέφτηκαν οι μαθητές και οι δάσκαλοι της ΣΤ΄ Τάξης του σχολείου μας την Παρασκευή, στις 18 Οκτωβρίου. Συνοδευόμενοι από την υπεύθυνη ξεναγό της Βουλής, σε ειδική αίθουσα, παρακολούθησαν εκπαιδευτικό βίντεο με θέμα την ιστορία της Βουλής, τον τρόπο οργάνωσης και  λειτουργίας της, την αξία της καθώς και την αξία  της Δημοκρατίας. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στην έκθεση με θέμα τη ζωή και το έργο του Ρήγα Φεραίου. Μετά την ξενάγησή τους στους χώρους του Κοινοβουλίου, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν συνεδρίαση των βουλευτών στην αίθουσα της Ολομέλειας αποκτώντας έτσι την πρώτη τους επαφή με την κοινοβουλευτική διαδικασία. Επίσης μπροστά από το κτίριο της Βουλής, στο μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη, παρακολούθησαν το τελετουργικό της αλλαγής φρουράς από τους Εύζωνες.