5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

2 Οκτωβρίου 2018 Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού Δράσεις 4dimchalk

Τη Τρίτη 2 Οκτωβρίου 2018, στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με σύνθημα ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ  πραγματοποιήθηκαν στις αυλές του σχολείου μας από τους Καθηγητές Φυσικής Αγωγής Γεώργιο Καραναστάση και Τάσο Ντάρλα  αθλητικές δραστηριότητες.

Έγιναν αγώνες και  παιχνίδια ανά τάξεις, ώστε  τα παιδιά να νιώσουν  τη χαρά της συμμετοχής και της προσπάθειας στην άθληση χωρίς το άγχος της νίκης και τον φόβο της αποτυχίας.

Σε όλες τις τάξεις πραγματοποιήθηκε συζήτηση των δασκάλων με τους μαθητές για τον αθλητισμό  για τη σπουδαιότητα της ημέρας και έγινε και προβολή ταινιών μικρού μήκους

Στο τέλος, με  αφορμή την ημέρα αυτή οι μαθητές  χρωμάτισαν και έφτιαξαν  κολάζ και ζωγραφιές με διάφορα  αθλήματα.