3 Απριλίου 2017 Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επιμορφωτική Ημερίδα με θέμα : «Καινοτόμα στοιχεία «άμεσης ενσωμάτωσης» για διαφοροποιημένες παρεμβάσεις στην εκπαίδευση» Εκδηλώσεις 4dimchalk
 Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η επιμορφωτική ημερίδα που οργάνωσε ο σχολικός μας σύμβουλος της 1ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας  Εύβοιας κ. Πέτρος Ορφανός, την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2017.
Ο Διευθυντής Π. Ε.  Εύβοιας κ. Ζημιανίτης Κωνσταντίνος  απηύθυνε ένα σύντομο χαιρετισμό κατά την έναρξη και ακολούθησαν οι εργασίες της ημερίδας με εισηγητές τους κ. Ορφανό Πέτρο και Ηλία Ανδρόγιαννη.
  1. Δημιουργώντας ομάδες συνέργειας
  2. Στοχεύοντας στη δημιουργία ενός κλίματος συνεργασίας, ειλικρίνειας και εποικοδομητικού διαλόγου
  3. Ο ρόλος της ασφάλειας και της πρόκλησης στη μαθησιακή διαδικασία
  4. O ρόλος του «ηγέτη» στη σχολική μονάδα
  5. Αυτονομία σχολικής μονάδας ? αυτονομία μαθητή.
  6. και οι νέες οπτικές στις διδακτικές μεθόδους,
  7. Στη συνέχεια ακολούθησε ανοιχτή συζήτηση με ομιλητές τις/τους συμμετέχουσες/οντες συναδέλφους και καταγραφή νέων επιμορφωτικών αναγκών.